Aktualności

Wizyta Mieczysława Pietruskiego w Chyrowie

W czwartek 23 maja 2019 r. wieloletni pracownik polskiego radia i telewizji Mieczysław Pietruski złożył historyczną wizytę w Chyrowie.

Mieczysław Pietruski był uczniem Zakładu oo. Jezuitów w Chyrowie w latach 1938–39. Ostatni raz był tutaj w maju 1939 r., więc minęło już 80 lat od jego poprzedniego pobytu!

Podczas pobytu w Chyrowie Mieczysław Pietruski odwiedził chyrowski dworzec kolejowy, na którym przebywał wielokrotnie, gdy przyjeżdżał lub odjeżdżał z Zakładu, a także kościół w Chyrowie, gdzie czasami uczniowie uczęszczali na nabożeństwa.

Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie byłego Zakładu oo. Jezuitów. Niestety budynek w tym czasie był w stanie ruiny po pożarze, który miał miejsce w 2018 r.

Trudno opisać emocje człowieka, która pamięta piękno i świetność Zakładu Chyrowskiego. Oczywiśtym jest więc, że radości z powrotu do szkoły towarzyszył żal, że bogate dziedzictwo Zakładu zostało utracone.

Wracały w pamięci różne szkolne wspomnienia, takie jak np., że uczniowie byli tak zajęci zadaniami, że nie mieli czasu na rozglądanie się i cieszenie się tą majestatyczną budowlą.

Należy zauważyć, że Mieczysław Pietruski podobnie jak większość uczniów mieszkał w konwikcie na terenie Zakładu. Pan Mieczysław nawet zdążył przypomnieć lokalizację swojej sypialni, która była jego domem przez dwa lata.

Wielu absolwentów Zakładu oo. Jezuitów marzyło o wizycie w swej chyrowskiej szkole, ale przez długi czas było to niemożliwe, ponieważ budynki były zajęte przez jednostkę wojskową. Mieczysław Pietruski stał się jednym z nielicznych uczniów, którzy mogli odwiedzić Zakład po jego likwidacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *