
Mieczysław Cisek. Chyrowski fotograf
Mieczysław Edward Cisek urodził się w Chyrowie 15 kwietnia 1909 roku. Był synem kolejarza Jana Ciska, który zamieszkał w Chyrowie od 1887 roku.
Do Zakładu oo, Jezuitów Mieczysław Cisek uczęszczał w latach 1919-28. Jego szlak w Zakładzie nie był łatwy. Rozpoczął naukę jeszcze w klasie przygotowawczej. Już po ukończeniu 2 klasy został przeniesiony do klasy równoległej, a w 5 klasie wraz z 3 kolegami był zostawiony na drugi rok.
Kontynuował naukę i, mimo że miał powtórny egzamin z łaciny, przeszedł do 7 klasy. W 7 klasie Mieczysław Cisek miał złe wyniki i po ukończeniu roku szkolnego 1927-28 opuścił Zakład.
Ciekawie, że z 93 jego roczników, którzy rozpoczęli naukę w 1920 roku, tylko 9 uczniom udało się zdać maturę w 1928, i jeszcze 2 zdali rok później. Czytaj więcej tu:
Co oznaczało uczyć się i ukończyć Zakład oo. Jezuitów w Chyrowie?
Mieczysław Cisek był aktywny w życiu publicznym Chyrowa. Możemy zobaczyć młodego Mieczysława wśród uczestników uroczystego bankietu, na którym zgromadziła się chyrowska młodzież.

W 1939 roku Mieczysław Cisek służył w wojsku i brał udział w wojnie obronnej. Gdy po II wojnie światowej wysiedlano Polaków na Ziemie Zachodnie, Mieczysław pozostał w Chyrowie, by zaopiekować się swoim starym ojcem, który nie mógł wyjechać. Musiał dostosować się do realiów życia w Związku Radzieckim, ale pod wieloma względami kontynuował typowy przedwojenny styl życia.
Mieczysław Cisek zarabiał na życie, fotografując i rysując różne plakaty propagandowe. Zasłynął z tego, że wszędzie chodził z fotoaparatem, fotografował różne wydarzenia, które miały miejsce w Chyrowie, a ludzie przychodzili do niego, żeby zrobić zdjęcia. Miał również niezwykłe hobby jak na tamte czasy – uwielbiał jeździć na łyżwach i nartach, nawet będąc już w wieku poważnym. Możliwe, że to hobby pochodzi z Zakładu, w którym uczniowie regularnie uprawiali sporty zimowe.
Na początku lat 1990-tych odwiedził Mieczysława Ciska autor książki „Nasz dawny Chyrów” Tadeusz Lewicki, który zanotował we wspomnieniach, że pan Cisek dobrze grał na różnych instrumentach muzycznych i znał ciekawe humorystyczne piosenki. Na wspólnym zdjęciu obok Tadeusza Lewickiego widzimy Mieczysława Ciska już w podeszłym wieku.

Mieczysław Cisek zmarł w 1997 roku w wieku 87 lat. Nie był żonaty i nie pozostawił potomków. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Chyrowie.


