Wspomnienia

Obchody początku XX wieku w Zakładzie

W kronice Pamiętnik Chyrowski (1903) zachował się ciekawy opis uroczystości z okazji początku nowego XX wieku, które odbyły się w nocy na 1 stycznia 1901 roku

„Tak przeszła ta uroczysta chwila prędko a niepowrotnie, zbliżał się koniec roku, koniec wieku — wreszcie jeszcze tylko kilka  godzin oddzielało nas od nowego stulecia. Podczas gdy cały świat katolicki korzył się przed Stwórcą i oddawał hołd Zbawicielowi, którego imię przez XIX. wieków brzmiało i brzmi zwycięsko po całej ziemi, myśmy zgromadzili się w kaplicy, aby złożyć Mu dzięki za dobrodziejstwa, jakie zlał na nas w zeszłym wieku, i prosić o błogosławieństwo na. przyszłość.

Potem X. Lachman przedstawił nam w dobitnych słowach, dlaczego wiek ubiegły jest wiekiem zwycięstwa Kościoła. Wystawienie Najświętszego Sakramentu, trwało aż do północy przy nieustannej adoracyi księży i konwiktorów. O północy 20 wystrzałów z moździerzów dały nam znać, że nowe stulecie się zaczęło; jednocześnie znowu zapełniła się kaplica i wyszła Msza uroczysta. Wszystko z Bogiem! Oto hasło, jakiego się trzymał nasz wielki Papież, kiedy zezwolił na odprawienie Przenąjśw. Ofiary w noc 1. stycznia. Oby Bóg tylko użyczył jeszcze większego tryumfu swemu Kościołowi!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *